מדינת ישראל , משרד החינוך מדינת ישראל , משרד החינוך
מדינת ישראל, משרד החינוך
משרד החינוך
האגף לחינוך מבוגרים
הצהרת נגישות

מדינת ישראל,

משרד החינוך

רשימת ספרי לימוד בהוצאת האגף

share
שתפו עמוד:
רשימת ספרי לימוד בהוצאת האגף

עברית לבריאות: לעולים הלומדים במכינות למקצועות רפואיים

כתבה: נירה שוץ

הספר עברית לבריאות הינו ספר עברית, המשמש ללימוד טרמינולוגיה רפואית. הספר מיועד לעולים חדשים, העוסקים במקצועות הפרא-רפואיים, אשר סיימו את לימודי העברית באולפן הראשוני. לרוב, הוא נלמד באולפנים התעסוקתיים של משרד החינוך, בקורס בן 300 שעות.

בספר 20 פרקים המחולקים לפי נושאים: איברי הגוף, הכאב, תפקידי הרופא, סוגי מחלות, תרופות ועוד. בכל פרק ניתן למצוא אוצר מילים, תרגילי חזרה, דיאלוגים ונושאים לשוניים ותחביריים שונים.

הטרמינולוגיה הרפואית מונגשת לעולה באמצעות העיצוב, הבהירות ואף בזכות ההומור המופיע בדמותה של "דנית הדאגנית", ההיפוכונדרית, אשר מסכמת ביומנה את הנלמד בכל פרק. בנוסף, ישנו תרגול רב ומגוון, אשר מסייע לעולה לזכור ולהשתמש במילים ובצירופי הלשון אותם רכש.

עברית מבית טוב: ספר לימוד לאולפן להנחלת הלשון

יו"ר הצוות: ריבה פרלמוטר. כתבו: מיקה אליאור, לילך דולברג, טינה רבלין, ישראלי רוזנצוויג.

"עברית מבית טוב" הוא ספר לימוד לעולים חדשים הלומדים באולפנים להנחלת הלשון. הספר מקנה ללומדים אוצר מילים ותבניות לשון במגוון מצבי חיים שהמבוגר מתנסה בהם וכן חלקים מן הזיכרון הלאומי המשותף. הספר על שני חלקיו "מכסה" את תכנית הלימודים של האולפן הראשוני. בספר טקסטים מסוגים שונים - טקסטים להקנייה ולתרגול, טקסטים להעשרה בעברית קלה וכן טקסטים מקוריים להעשרה. סיפור המסגרת מביא את סיפורן של 8 משפחות המייצגות את החברה הישראלית על מרכיביה השונים (כולל משפחת עולים אחת) הגרות בבית דירות "טיפוסי". הטקסטים מלווים בתרגילים לתרגול הבנת הנקרא, תבניות לשון וכתיבה.

כשרים, קשרים ותקשורת

כתיבה: דליה בר ודליה הופשטטר

הספר מקנה ללומדים ולמשתלמים מושגי יסוד בתקשורת המונים, דן בתפקידי התקשורת בחברה ומדגיש את חשיבות השליטה בידע. מקום נרחב מוקדש לתיאור ההתפתחות של הטכנולוגיה של ערוצי התקשורת ולאבחון הקשרים ההדדיים בין השינויים הטכנולוגיים לתמורות החברה ובתרבות. הספר מעלה על נס את תפקיד התקשורת בחברה דמוקרטית כמסייעת לביצור חופש הביטוי ולהעמקת השיח הציבורי.

אסופת מבחנים בהשכלת יסוד

האסופה מכילה מבחני מיון והישגים במיומנויות היסוד - הבנת הנקרא ומתמטיקה - ודוגמאות למבחנים מתחומי דעת שונים. בערכה גם דוגמאות למבחני סיום במסלול השכלת יסוד. האסופה יכולה לשמש כתרגיל ללומדים ולסייע למורה לצורך מיון, אבחון ותכנון העבודה.

152 עמודים.

האדם הלומד – לימודים במהלך החיים

כתיבה: ד"ר רחל טוקטלי

לימוד במהלך החיים הוא מאפיין כלל-אנושי שהתפתח במדינות המערב מאז המאה ה-18 והתפשט ביתר שאת בחברה המודרנית והפוסט-מודרנית של ימינו. רעיון של חינוך מבוגרים התייחס מלכתחילה לאלפבתיזציה של ההמונים ולאוריינות יסוד, אך במהלך השנים התרחב המושג וכיום הוא מקיף את כל רמות הלימוד, המקצועות והתחומים, לרבות המתקדמים ביותר. גברים ונשים במספרים גדלים והולכים מצטרפים לפעילויות לימודיות בתחומי הידע הכללי והתרבות. הלימוד המתמיד תורם לפרטים הלומדים על-ידי קידומם המקצועי והכלכלי, חיזוק התפתחותם האישית ותגבור רווחתם הרוחנית. לומדים מבוגרים שונים מתלמידים ילדים. מניעיהם וציפיותיהם של לומדים מבוגרים משפיעים על הצטרפותם ללימודים ועל התנהגותם במצב הלימודי. על מחנכי מבוגרים להביא בחשבון את ציפיות הלומדים לאקלים למידה נינוח, לאישיות מחנכת מסורה ולשליטה בידע ובמיומנויות. בישראל הנחלת הלשון לעולים נתפסת כיסוד חיוני. מבחינת החברה והקהילה יש בלימוד כדי לחזק אוכלוסיות חלשות, לצמצם פערים ולרכך שסעים חברתיים ולאומיים.

במרוצת השנים הוקמו בארץ מוסדות ומפעלים רבים ומגוונים ללימודי מבוגרים: אולפנים להנחלת הלשון, מרכזי תהיל"ה והשכלה, קתדרות עממיות, מכללות, חוגי הורים, מערכות להכשרה ולהשתלמות מקצועית ומוסדות לימוד לגמלאים ולקבוצות ייחודיות אחרות. כמו כן מבוגרים משולבים ביחידות ללימודי חוץ במוסדות שאינם ייחודיים להם ובתוכניות להכשרה ולהשתלמות של עובדים במסגרות ארגוניות ומפעליות. הספר מלווה בשפע מקורות מן הספרות המחקרית וההיסטורית, ועשוי לשמש את כל המתעניינים בנושא מההיבט הקוגניטיבי, הפסיכולוגי, החברתי, הארגוני והמוסדי.

350 עמודים.

הספר "שער לפרשת השבוע" יצא לאור

הספר "שער לפרשת השבוע" יצא לאור. כתב וערך מר יוסי בר-נוי בוכריץ. הספר מכנס בתוכו את הכתבות שפורסמו במדור "פרשת השבוע בעיתון "שער למתחיל" – שבועון היוצא לאור באחריות האגף לחינוך מבוגרים שבמשרד החינוך – בשנים תשס"ג עד תשס"ט (2009-2003).

המדור הביא לפני קוראי העיתון את תוכן פרשת השבוע, דברי תורה, מושגים ביהדות תולדותיהם של חכמי ישראל וכן חידודים ופרפראות.

בספר נוספו לכך מבוא לכל חומש, מפתח נושאים, מפתח אישים, מפתח ניבים ופתגמים, הצעות לחידוני תנ"ך ועוד.

הספר כתוב בסגנון בהיר וקולח ומתאים לאוכלוסיות יעד שונות ומגוונות.

ניתן לרכוש את הספרים באמצעות ההתאגדות לחינוך מבוגרים בטלפון: 03-6359220/1.

רשימת ספרי לימוד בהוצאת האגף וג'ויינט ישראל

"בשביל הדעת" ב' מקראה במדעי ההתנהגות

כתיבה: אורית ענבר-פריזנט, לימור גולשמיט-ארון, דליה הופשטטר, טובה בש, מגי קורן

הוצאת האגף ומסד קליטה ג'ויינט ישראל
ניתן לרכוש את הספרים באמצעות ההתאגדות לחינוך מבוגרים בטלפון: 03-6359220/1

המקראה שלפנינו בסדרת "בשביל הדעת" מתמקדת במושגי יסוד במדעי ההתנהגות. המקראה מתבססת על תוכנית הלימודים במדעי ההתנהגות ברמת השכלת יסוד של האגף לחינוך מבוגרים במשרד החינוך. תכנית הלימודים במדעי ההתנהגות בהשכלת יסוד כוללת תחומים ונושאים שהלומדים נתקלים בהם במהלך חייהם.

תחום מדעי ההתנהגות הוא העולם הסובב אותנו. לכן, רכישת ידע והכרת מושגים מתחום מדעי ההתנהגות עשויים להקל ולשפר את תפקוד הלומדים בחיי היום יום שלהם.

הנושא נבחר בשל חשיבותו הרבה לאדם המבוגר והרלבנטיות שלו לחיי היומיום.

המקראה מחולקת לשלושה חלקים וכוללת את שלושת מעגלי החיים בהם מתפקד האדם – המעגל האישי, המעגל המשפחתי והמעגל החברתי. תכני המקראה כוללים טקסטים תרגילים ופעילויות חווייתיות ללומדים.

תרגום לערבית: ג'מיל גנאיים

עריכה לשונית והגהה: יפה רוטשטיין

"בשביל הדעת" ב' מקראה בהבנת הנקרא

כתיבה: גולן שרה, ריינר לידיה, שיין ניקול

הוצאת האגף וג'ויינט ישראל

ניתן לרכוש את הספרים באמצעות ההתאגדות לחינוך מבוגרים בטלפון: 03-6359220/1.

המקראה מבוססת על תוכנית הלימודים בהבנת הנקרא ברמת "השכלת יסוד" של האגף לחינוך מבוגרים.

תכני המקראה וגישתה מותאמים ללומד המבוגר.

המקראה מחולקת לחמישה חלקים: כל אחד מהם מורכב מפרקים העוסקים בנושא מוגדר ומלווים בתרגילים. המקראה כוללת גם יחידות הקנייה הן בנושאים מבניים והן בנושאים שימושים כגון טפסים ושאלונים.

 למקראה: בשביל הדעת חלק ב'

"בשביל הדעת" חוברת לימוד במתמטיקה חלק ב'

כתיבה: איילת שדה, מוניקה פייביש, שרה כוכב, טזרה לוריסו

החוברת מתמקדת בסדר פעולות החשבון, שברים פשוטים, שברים עשרוניים, אחוזים, הנדסה, מידות.

החוברת מותאמת לתוכנית הלימודים במתמטיקה ברמת השכלת יסוד של האגף לחינוך מבוגרים. החוברת מובנית בצורה הדרגתית, היא ידידותית ללומד ומאפשרת לו לחוות הצלחה תוך כדי תהליך הלימוד.

קוראים ולומדים בהנאה א' ו-ב'

כתבה: חיימה פלג

מקראות שיצאו במסגרות הפרוייקט מיל"ה טובה, המקראות מיועדות ללומדים מעוטי השכלה, אשר שליטתם במיומנויות הקריאה ובמרכיבי הלשון השונים בעברית היא עדיין נמוכה.

במקראות שבעה שערים:

  • מקראה א' – אזרחות, הסטוריה של עם ישראל וירושלים.
  • מקראה ב' – חגים ומועדים ספורים מן המקרא, ספורים מן העולם ושונות.

לחלק מהטקסטים נלוות גם עבודות בכתב, הגיוון ברמת הטקסטים והנושאים מאפשר מתן לשונות ולרב רמתיות בכיתה.

למקראות מצורף מדריך למורה אותם ניתן לקבל באמצעות המדריכות.

"בשביל הדעת" חוברת הלימוד במתמטיקה חלק א'

כתיבה: איילת שדה, מוניקה פייביש, שרה כוכב וטזרה לוריסו

מתמקדת בנושאים: העשרת הראשונה, העשרת השנייה, המבנה העשורי וארבע פעולות חשבון: חיבור, חיסור, כפול וחילוק.

החוברת מתאימה לתוכנית הלימודים במתמטיקה ברמת השכלת יסוד, היא מובנית בצורה הדרגתית, ידידותית ללומד ומאפשרת לו לחוות הצלחה תוך כדי תהליך הלימוד

"בשביל הדעת" מקראה בהבנת הנקרא חלק א'

כתיבה: שרה גולן, ניקול שיין, לידיה ריינר ולאה רוז

מיועדת ללומדים מעוטי השכלה מהם חסרי מיומנות בסיסיות בהבנת הנקרא, המקראה מתבססת על תוכנית הלימודים בהבנת הנקרא ברמת טרום יסוד.

המקראה מתמקדת בהקניות מיומנויות אלו באופן שיטתי ומובנה. הטקסטים שנבחרו הם טקסט סיפורים עלילתיים, סיפורי עם וטקסטים מדריכים ומפעילים. המקראה מחולקת ל-9 פרקים כל פרק עוסק בנושא מוגדר בכל פרק 2 – 5 יחידות הבאות לבסס את הנושא. טקסט ותרגילים נלווים אליו מהווים הוראה שלמה.

למקראה מצורפת קלטת שמע אותה ניתן לרכוש באגף.

בוסנה

כתיבה: לאה אלבוחר, ליאורה לאופרט ותמרה לוינשטיין

סיפורה של משפחה אחת. זהו סיפור של משפחה אתיופית שעלתה לישראל מאתיופיה הנפגשת עם מציאות ישראלית. כל מפגש הוא התמודדות עם מצב חדש: בעבודה, בביה"ס, בגן הילדים, בקשרים עם בני המשפחה הצעירים והמבוגרים – תכנים הרלוונטיים לכל אחד מאיתנו. החוברת מלווה במדריך למורה ובקלטת שמע.